Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Kürt özgürlük mücadelesinde önemli bir yere sahip olan Urfanın Hilvan ilçesinde belediyeyi 2 Haziran’da yeniden kazandı. Hilvan, Kürt siyasi hareketinin ilk belediyesi olmasından kaynaklı ayrı bir önem taşıyor. Hilvan’da 6 Mayıs 1979’da yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde Kürt siyasi hareketinin adayı Nadir Temel, oyların çoğunu alarak belediye başkanlığını kazandı. Belediye meclisi üyeliğine seçilen Saadet Yavuz, Emine Hacıyusufoğlu ve Durre Kaya, Nadir Temel ile birlikte belediyeye başkanlık etti. 1980 yılının başında Temel ve bütün meclis üyeleri görevden alınarak, ilçe kaymakamı Taykan Ataman kayyım olarak atandı. DEM Parti, 45 yıl sonra yani 31 Mart yerel seçimlerinde belediyeyi kazandı. Ancak AKP’nin 15 sandığa itirazı üzerine Yüksek Seçim Kurulu’nun kararıyla seçimlerin yenilenmesine karar verildi.
2 Haziran seçimlerinde DEM Parti Eşbaşkan adayları Serhan Paydaş ve Garip Yeşil, 10 bin 720 oy alarak belediye başkanı seçildi. Hem 31 Mart seçimlerinde hem de yenilenen 2 Haziran seçimleri süresince seçim çalışmalarına katılan ve destek veren DEM Parti Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, Hilvan zaferini değerlendirdi.
“KÜRT ÖZGÜRLÜK HAREKETİ RUHUYLA SANDIĞA GİDİLDİ”
Hilvan halkının seçimlerde sadece oy kullanmadığını, aynı zamanda iktidara, statükoya yanıt verdiğini ifade eden Öcalan, “Biz bu seçimlere sadece belediye seçimleri olarak bakmadık. Hilvan halkı, 45 yıl önce oraya özgürlük ruhunu aşılayan Kürt Özgürlük Hareketinin ruhuyla bu seçimlere gitti. Devlet bundan 45 yıl önce yaşanan süreç ardından bazı aileleri yanlarına çekti. O aileler 45 yıldan beridir Kürtlere karşı kullanılıyor. Bu onlar için zaten bir utançtır. Hilvan halkı 31 Mart’ta zaten bunlara yanıt vermişti. Ama devlet bunu kabul etmedi. Halkın oyları, iradeleri yakıldı. 2 Haziran’da halk aynı hassasiyetle, aynı kararlılık ve duruşla yeniden sandıklara gitti” diye konuştu.
“BEDEL VERENLERİN ÇOCUKLARI İKTİDARA YANIT VERDi”
Seçim sonuçlarının 45 yıl önce şekillenen ruhun daha da güçlendiğini gösterdiğini kaydeden Öcalan, “2004’te, 2014’te, 2019’da da yine böylesi oylara yakın sonuçlarla karşılaşıyorduk. Ancak sistemin yalanları, hileleri sebebiyle partinin öne çıkması engelleniyordu. Hilvan’da 45 yıl önce bedel ödeyenlerin, canlarını feda edenlerin çocukları, torunları bu iktidara güzel bir cevap verdi. Biz Hilvan’da iktidar olduk, belediyeyi kazandık diye bakmıyoruz. Burasının bizim için manevi bir önemi var. Burada elbette Hilvan halkına hizmet verilecek. DEM Parti belediyesi halkın hizmetinde olacak. Ancak buradaki halk sadece hizmet almak için oy vermedi, kendi tarihine Ali Çat, Cuma Tak, Halil Çavgun’un mirasına sahip çıktı. Biz de bu halkın bize verdiği değere sahip çıkacağız. Bu sorumlulukla her mahalleyi, evi partimizin eğitim merkezine dönüştüreceğiz” ifadelerine yer verdi.
“SEÇİM DEĞİL, DEMOKRASİ ÇALIŞMASI”
Seçim çalışmaları boyunca köy köy, mahalle mahalle, hatta ev ev ziyaretlerde bulunduklarını kaydeden Öcalan, yurttaşlara temaslarında DEM Parti’ye oy istemekten çok, demokrasi çalışması yaptıklarını vurguladı. Öcalan, “Orada bulunan yerel halk öncülerine, büyüklerine şunu söyledik, ‘Sizden oy istemiyoruz. Sadece bu seçimlerde köy, mahalle halkını, kadınları, gençleri serbest bırakın oy kullanabilsinler’ ricasında bulunduk. Pek çok yerde de parti çalışmamızdan çok, demokrasi çalışması gerçekleştirdik. Onlara da söyledik, bırakın oy kullansınlar, kime verdiklerinin bir önemi yok. Onların iradesinin sandıklarda çıkmasını talep ettik. Bu bizim için çok daha önemliydi. Çünkü bu olduğunda, kadınların, gençlerin özgürce iradelerini sergilemesi durumunda kimlere oy vereceğini onlar da çok iyi biliyorlar, o yüzden engelliyorlardı” dedi.
“HALK 45 YILDIR 2 HAZİRAN’I BEKLİYORDU”
Öcalan, “Devlet buraya gücünü yığdı. AKP kazansın diye çalışma yürüttüler. Birçok işçi alımı yaptılar, çevresindekilere para dağıttılar. Ancak Hilvan halkı bunları kabul etmedi. Birçok insan soktular araya ama sonuç alamadılar. Hilvan halkı 2 Haziran’ı bekliyordu. ‘45 yıldır bugünü bekliyorduk, bugünden sonra başımıza bir şey gelse de bir şey olmaz’ dedi buranın yaşlıları. Hilvan’a 45 yıl önce ekilen tohumlar 2 Haziran’da yeniden yeşerdi” ifadelerine yer verdi.
KAYYIMA TEPKİ: DEVLET vAN’I HATIRLASIN
Son olarak Hilvan zaferinin bir gün ardından Hakkari’de kayyım atandığını hatırlatan Öcalan, şunları söyledi: “Hilvan’ı kazandığımız günün hemen ertesi Hakkari’de kayyım atandı. Kürt halkının sevincine izin vermediler. Devlet Van’ı hatırlasın. 31 Mart’ta Van halkının iradesini gasp etmeye çalıştılar, ancak halk buna karşı iradesine sahip çıktı. Van halkı kendilerine dayatılan kaderi kabul etmedi ve tarihi değiştirdi. Kürtlerin siyaset yapma hakkını ellerinden almaya çalışıyor. Demokratik siyaseti halkımızın gücüyle güçlendireceğiz. Biz halkın iradesine sahip çıkarak bunu güçlendirebiliriz. Devlet Kürtleri demokratik siyaset alanından tasfiye etmeye çalışıyor. Kayyım Kürtlerin iradesine, varlığına atılıyor. Kürt halkının tarihi rolünü oynama vaktidir. Van’da nasıl sahip çıktıysa Hakkari’de de öyle sahip çıkacaktır.”
MA / Ceylan Şahinli