Anma, Abdullah Baştürk ve bugüne dek yaşamını yitiren devrimci işçiler için saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu’nun açılış konuşması ile başladı. Serdaroğlu, “Emek mücadelesinde ölenler, bizim ölmeyenlerimizdir. Kalbimize gömdük onları. DİSK bu sene son anmasını gerçekleştiriyor. Birçok başkanımızı, önderimizi, işçi sınıfı mücadelesinde hayatını kaybetmiş insanlarımızın da bu yıl içerisinde anmalarını gerçekleştirdik. Ne mutlu ki bize tarihimizde anma durumunda olduğumuz, onlarca liderimiz var” dedi.
“Emeğimizden çalma girişimi var”
Serdaroğlu’nun ardından Disk Genel Başkan Yardımcısı ve Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan söz aldı. Çalışkan, “Onun sendikası, onun mücadelesini o büyük önderin çizgisinde devam ediyor. Zor zamanlardayız, salgın dönemindeyiz. Öncelikle bu salgın süresinde hayatını kaybeden arkadaşlarımızı buradan saygıyla anıyorum. Salgına yakalanmış arkadaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Ve salgın riskine rağmen çalışmayı sürdüren arkadaşlarımız var, iş yerlerinde üreten arkadaşlarımız var. Bu zor dönem yaşadığımız zorlu süreç yetmezmiş gibi çalışan, üreten işçilerin alın terine göz diken bir anlayış var. Bu ülkede hep beraber yaşadığımız demokrasi krizi, adaletin ve hukukun olmadığı bir süreç yaşıyoruz. Böyle bir zamanda emeğimizden çalma girişimi var. Ekonomik krizin bedelini bize ödetme anlayışı var. Biz de bu mücadelemizi Abdullah Baştürk’ün çizgisinde sürdürmek durumundayız” diye konuştu.
“Bize bıraktıkları ilkelerle mücadeleyi büyütüyoruz”
Son olarak söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da, zor bir dönemden geçildiğini anımsatarak, şunları söyledi:
Belki 12 Eylül Askeri faşist darbesinin o açık baskı dönemindeki gibi değil ama aslında o dönemleri aratmayan bir sömürünün ve işçi sınıfının kazanılmış bütün haklarının bir bir ortadan kaldırılmaya çalışıldığı, bir dönemin içerisinden geçiyoruz. İşte böylesi zor bir dönemde bizler emeğimizin hakları için ve ülkemizin geleceği için bu mücadeleyi DİSK’i kuran, büyüten ve bizlere emanet eden önderlerimizin bize bıraktığı değerler ve ilkeler çerçevesinde büyütmeye çalışıyoruz.
Anma töreni Baştürk’ün mezarına karanfil bırakılması ile sona erdi.
HABER MERKEZİ