Gazeteci Celal Başlangıç, Almanya’nın Köln kentinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetmesinin ardından Politika Yayın Kolektifi açıklamada bulundu. Politika Yayın Kolektifi, “Başta ailesi olmak üzere tüm yoldaşlarının, dostlarının başı sağ olsun. Celal yoldaşı basın yayın ve medya çalışmalarımızda yaşatacak sınıf mücadelesine olan katkılarını değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.
Açıklamanın tamamı şu şekilde:
Usta Gazeteci Celal Başlangıç aramızdan ayrıldı
Özgür Basın camiasının başı sağ olsun!
Gazetecilik yaşamına Politika Gazetesi İzmir Temsilcisi olarak başlayan, İGD ve TKP üyesi usta gazeteci Celal Başlangıç üstadımızı yakalandığı illet hastalık sonucuna 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde kaybettik.
Yaşamı boyunca işçi sınıfının ve ezilen emekçi halkların sesi ve soluğu olma amacıyla emek veren, komünist kişiliğinden yaşamının sonuna kadar taviz vermeyen Celal Başlangıç yoldaşımızın yerini doldurmak zor olacak.
Faşist diktatörlüğün işçi sınıfı, yoksul emekçiler, Kürtler, gençler ve kadınların üzerine bir karabasan gibi çöktüğü 80’li yıllarda mücadeleye atıldığı 70’li yılların coşkusu ile ancak onu içinde gizleyip ilerici ve devrimci olan her adımı büyütecek direniş gazeteciliği yaparak ülkenin basın tarihine adını yazdırmıştır.
Artı TV ve Artı Gerçek ile gerçekleştirdiği medya çalışması maalesef daha yaşama geçirebileceği bir dizi yenilik varken Celal yoldaşımızın gazetecilik yaşamında zirvesi oldu. Ancak Celal yoldaş 12 Eylül faşist diktatörlüğünün ağır koşullarında Cumhuriyet gazetesinde gazetecilik yaparak diktatörlüğün kalın duvarlarına çatlaklar açmayı becermiştir. Kürt köylülerine Yeşilyurt Köyü’nde dışkı yedirildiği haberini basın yoluyla kamuoyuna yansıtan ve dönemin siyasilerine baskı yapan Celal yoldaş olmuştur.
12 Eylül’ün çıkışında T24, Radikal, Evrensel gibi medya organlarında kurucu görevler üstlenmiştir. Özgür Kürt basınına unutulmaz katkıları olmuştur. Aynı zamanda Politika Gazetesi’nin 2014 yılında yeniden yayınlanması sürecinde bilgi ve deneyleriyle dayanışmasını göstermiş her olanakta destek olmuştur.
Celal yoldaş birleşik mücadelenin önemini, barış ve demokrasi güçlerinin tümünü kapsayacak enternasyonalist bir mücadelenin önemine inanan ve kendi alanında onun gereklerini yerine getiren bir yoldaşımızdı.
2017 yılında açılan soruşturmalar sonucunda politik göçmen olarak F.Almanya’da faaliyetlerini sürdüren Celal yoldaşımız maalesef tekrar ülkede yaşama geçirmeyi planladığı çok önemli medya projelerini yarım bırakarak aramızdan ayrılmıştır.
Başta ailesi olmak üzere tüm yoldaşlarının, dostlarının başı sağ olsun. Celal yoldaşı basın yayın ve medya çalışmalarımızda yaşatacak sınıf mücadelesine olan katkılarını değerlendireceğiz.
Başımız sağ olsun…
Politika Yayın Kolektifi
HABER MERKEZİ