25 Nisan 2024, Perşembe

Neden POLİTİKA HABER?

İnternette yüzlerce haber sitesi var. Bir tane daha ekleniyor. Buna ne gerek var sorusunu sorabilirsiniz.

Evet, haklısınız. İnternette iki çeşit haber sitesi grubu mevcut. Birileri kendi siyasal bakış açıları temelinde haberleri verip ve yorumlayıp okuyucularına iletiyorlar. Diğerleri ise yine haber paylaşıyorlar, ancak tamamen ticari amaç güdüyorlar.

Türkiye’de sayısı az olmayan demokrat ve devrimci haber siteleri de mevcut. Onlar da kendi siyasal bakış açıları doğrultusunda haber paylaşıyorlar, yazarları ve yorumları sayesinde de kendi görüşlerini okuyucularına iletmeye çalışıyorlar. 

POLİTİKA HABER, kimseyle rekabet amacıyla yayınını başlatmıyor. Sadece POLİTİKA GAZETESİ okuyucu ve takipçi çevresine yeni bir yayın hizmeti sunma amacını taşıyor. Ayrıca POLİTİKA GAZETESİ’ni takip eden çevremizden daha geniş bir çevreye ulaşmayı hedefliyor. İşçilerin, emekçilerin, yoksulların, Kürt halkının, tüm ezilenlerin ve sömürülenlerin GÖZÜ-KULAĞI-SESİ olmaya çalışacak.

Yaşam, on beş günlük ya da aylık bir gazetenin sınırlarını aşacak şekilde hızla gelişiyor. Toplumsal alanda gelişmeler anlık oluyor. Okuyucu ve takipçi çevremizi, anlık haberleri de POLİTİKA amblemi altında toplu olarak okumaktan mahrum etmek istemiyoruz.

POLİTİKA HABER, toplumsal, siyasal ve ekonomik gündem açısından her tür haberi yayınlayacak. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da, ABD Başkanı Trump veya Biden’in de önemli açıklamalarını okuyucularımıza sunacağız. Okuyucu ve takipçilerimiz bir dizi haber sitesine girip okuma zahmetinden kurtulacaklar. Sitemizden bütün önemli toplumsal haberleri izleme olanağını elde edecekler. Biz bir şey daha yapacağız. Örneğin Erdoğan’ın “önemli” açıklamalarını, ya da Meclis’te ilginç konuşmaları da yayınlayacağız ve POLİTİKA’DAN YORUM köşemizde onunla ilgili kendi görüşümüzü ortaya koyacağız.

Demokratik Muhalefet’in iktidar medyasında görmezden gelinen haberleri POLİTİKA HABER’de geniş yer tutacak. İşçi sınıfının, yoksul emekçi halkların, Kürt halkının haberleri zaman kaybedilmeden okuyucularımız ile buluşacak. Nerede bir direniş, bir eylem ve etkinlik varsa, onları POLİTİKA HABER sitesinde okumak mümkün olacak. Teknik olanaklarımız el verdiği oranda POLİTİKA TV bölümünde video haberleri ulaştırmaya çalışacağız.  

POLİTİKA HABER, “kopyala-yapıştır” veya haberlere “takla attırmak” mantıklı bir yayın politikası izlemeyecek. Haberleri doğrudan abonesi olduğumuz MEZOPOTAMYA AJANSI, ANKA HABER AJANSI ve SPUTNIK’ten alarak verecek. Bu kaynakların dışında yabancı basında öne çıkan, ancak Türkiye basınında bilinçli ya da bilinçsiz olarak yer bulamayan önemli gördüğümüz haberleri kaynaklarını belirterek okuyucularımıza ulaştıracağız.  

POLİTİKA HABER imzalı haberlerimiz abonesi olduğumuz ajanslardan ya da ulusal veya uluslararası haber kaynaklarından edineceğimiz, içeriklerine veya yorumlarına katılmadığımız ve sadece haberi alarak yorumlamaya gerek duyduğumuz, yine yazının içinde kaynağını belirterek yayınlayacağımız haberlerden oluşacak. Bu tür içeriklere “yorum-haber” de diyebiliriz. “Yorum-haber”ler kimi zaman “polemik” niteliği de taşıyacaklardır.

POLİTİKA HABER, işçi sınıfının bilimsel dünya görüşü doğrultusunda haber yayıncılığı yapacak. Ve bu haberlerin mümkün olduğu kadar fazla haneye ulaşmasını ve cep telefonundan okunmasını sağlamayı hedefleyecek.  

Sizler de, okuyucular ve takipçilerimiz olarak POLİTİKA HABER’in birer gönüllü muhabiri olabilirsiniz. Burjuva medyasında çarpıtılan ya da hiç verilmeyen yerel haberlerin bizlere ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Sitemizi fotoğraflar ile destekleyebilirsiniz. BÜYÜK İNSANLIĞIN mensubu olmak bunu da gerektiriyor. En doğru haberleri, en kısa yoldan çevremize ulaştırmak hepimizin gönüllü görevi olsun. 81 ilin fabrikalarında, madenlerinde, tersanelerinde, tarlalarında, bürolarında, mahallelerinde, köylerinde gelişen kimi toplumsal olaylar, hak ihlalleri, yolsuzluklar, baskı ve terör uygulamaları burjuva medyasına yansımayabilir ama POLİTİKA HABER için bu tür haberler en önemli haberler olacaktır.

POLİTİKA GAZETESİ de önceki içeriği ile “SAVAŞSIZ VE SÖMÜRÜSÜZ BİR DÜNYA İÇİN!” yayın yaşamını 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren sürdürecek. Daha yoğun bir politik içerik taşıyan ve taşımaya devam edecek olan POLİTİKA GAZETESİ ile daha hızlı ve daha geniş bir okuyucu kitlesine haber ulaştırma amacı taşıyan POLİTİKA HABER sitesi birbirlerini destekleyecekler. İkisi bir arada bir bütünlük oluşturacak.  

POLİTİKA HABER sitesinin hazırlıklarına katkıda bulunan tüm arkadaşlarımıza ve yayın yaşamı süresince katkıda bulunacak tüm arkadaş ve dostlarımıza şimdiden emekleri için teşekkür etmek istiyoruz. Bu yayının yaşama geçmesi kararını alan ve uygulayan MUSTAFA SUPHİ VAKFI’na teşekkür ediyoruz. POLİTİKA HABER gelir amaçlı reklam almayacak. Ticari bir kaygısı olmayacak. BÜYÜK İNSANLIĞIN bağış ve destekleriyle yayın yaşamını sürdürecek. 

POLİTİKA HABER, “BÜYÜK İNSANLIK İÇİN POLİTİKA!” belgisini kendisine rehber edindi. “BÜYÜK İNSANLIK” bugün, ülkemizde, bölgemizde, ve dünyada, ezilen, sömürülen işçi sınıfıdır, yoksul emekçilerdir, işsizlerdir, emeklilerdir, tacize uğrayan ve katledilen kadınlardır, gelecekleri karartılmaya çalışılan genç kadın ve erkeklerdir, doğarken borçlu doğan bebeklerdir. Ama BÜYÜK İNSANLIK aynı zamanda, yarın, SAVAŞSIZ VE SÖMÜRÜSÜZ BİR DÜNYA’nın da özgür insanlığıdır. Bugünün ve yarının BÜYÜK İNSANLIĞI aynı insanlıktır.

POLİTİKA HABER, Barış, Demokrasi, Emek, Bağımsızlık, Özgürlük ve Sosyalizm mücadelesine ve karanlığın yıkılıp, GÜNEŞLİ DÜNYA’ya yönelmeye bir nebze dahi olsa katkı sağlayabilirse “BÜYÜK İNSANLIK İÇİN POLİTİKA” görevini yerine getirmiş olacaktır.

POLİTİKA HABER YAYIN KOLEKTİFİ

Aralık 2020