Cumhuriyet gazetesinin köşe yazarı ve sağlık hakları savunucusu Dr. Erdal Atabek, 94 yaşında İstanbul Ataşehir’deki Acıbadem Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu. Atabek, çoklu sistemik hastalık nedeniyle 4 Mayıs 2024’ten beri tedavi görmekteydi. Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; Acıbadem Ataşehir Hastanesi Başhekimi Dr. Engin Çakmakçı, “31 Mayıs 2024 Cuma günü saat 12.00’de çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetmiştir” açıklamasını yaptı.
Erdal Atabek için 2 Haziran Pazar günü saat 11.30’da Cumhuriyet gazetesinde bir tören düzenlenecek. Cenazesi, Şişli Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Silivri Çanta Köyü’nde defnedilecek.
ERDAL ATABEK KİMDİR?
1930 yılında Adapazarı’nda doğan Atabek, öğretmen anne ve babanın çocuğu olarak Marmara bölgesindeki çeşitli ilçelerde büyüdü. İlköğrenimini Gaziosmanpaşa Ortaokulu’nda tamamladıktan sonra Kabataş Erkek Lisesi’ni birincilikle bitirdi ve 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.
Meslek hayatına tıp doktoru olarak başlayan Atabek, İÜ Tıp Fakültesi Fizyoloji Enstitüsü Asistanlığı, İç Hastalıkları Uzmanlığı ve Psikosomatik Hastalıklar Uzmanlığı gibi alanlarda çalıştı. Yazarlık kariyerine 1965 yılında Milliyet gazetesinde başlayan Atabek, 1966’dan itibaren Cumhuriyet gazetesinde düzenli yazılar yazdı.
Türk Tabipleri Birliği Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Bakanlığı İlk Müsteşarlığı gibi önemli görevlerde bulunan Atabek, Barış Derneği’nin kurucularından biriydi ve 12 Eylül döneminde bu dava nedeniyle 38 ay cezaevinde kaldı.
Atabek, Almanya, İsveç, Danimarka ve Hollanda gibi ülkelerde aile, gençlik ve kültür konulu konferanslar verdi. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde İletişim Eğitmenliği ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sosyal Psikoloji Öğretim Görevliliği yaptı. 2022 yılında Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği’nin Aydınlanma Onur Ödülü’ne layık görüldü.
Son yazısını 29 Nisan 2024’te “Çalınan gelecek” başlığıyla Cumhuriyet gazetesinde yayımlayan Atabek, “Türkiye Yüzyılı Maarif Eğitim Modeli”ni eleştirmiş ve ülkenin ayağa kalkması gerektiğini vurgulamıştı. Son yıllarda değişen toplumsal yapı ve değerler üzerinde çalışmalarını sürdüren Atabek’in yazdığı kitaplar arasında “Alkol ve İnsan”, “İnsan Sıcağı”, “Sözüm Sanadır” ve “Kışkırtılmış Erkeklik-Bastırılmış Kadınlık” gibi eserler bulunmaktadır.
HABER MERKEZİ